Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
Headlines
Updated Contacts List
  All, I have updated the list of contacts. ...
Several Scheduling Updates
  All, We are still getting division change...
COPL/OCL Spring 2020 Updated List AND Scheduling OPEN
  Coaches and Admins, Here is the latest listing...
List Posted in Coach News/Hey Coach
  All, I have posted a document (Scroll ALL...
Sample Letter to Send Coaches
  Coaches and Admins, Here is an example e-mail...
 
 
Updated Contacts List
by Ken McMahon posted 1/20/2020

All,

I have updated the list of contacts.  It is in the spreadsheet at the bottom of the list of messsages.

Ken

 
 
Several Scheduling Updates
by Ken McMahon posted 1/20/2020

All,

We are still getting division change requests, new team registrations, and coach addition requests.  We try to update things as rapidly as we can.  Here are some answers to frequently asked questions we have been receiving.  We have accelerated the scheduling process to allow teams to have more time to get schedules assembled.  

For general dates, please see the CALENDAR link on the COPL/OCL Site home page. 

A major note on game scheduling:  While we have meetings on February 2nd (we will be posting the times later this week, but all times will be between 11AM and 4PM), those meetings are designed to answer coach questions and to "fill in" schedule holes as opposed to a meeting to build an entire team's schedule.  That is the purpose of the sample e-mail.  Rather than throwing a schedule together in an hour -- especially for those coaching muliple teams -- this process allows coaches to build a schedule that works for the team(s) they coach.

When is the Spring Tournament?  All teams participating will be playing May 16th-17th.  In addition, available teams may be playing May14th and/or May 15th.  Please scheddule accordingly.  NOTE:  It will be difficult to get referees that weekend outside of the league tournament.  If playing regular season games during that time, we will be asking clubs to "stack" games in order to get officials to cover those games.

How do I schedule games?  Reach out to teams in your division (required to play teams in your division/subdivision as long as the teams meet commmunication requirements).  Teams can also play teams in higher/lower divisions.  Teams can also play teams in older/younger age groups.  If you are a "mixed age" team, feel free to reach out to younger team coaches.  If you want more competition, reach out to older teams.

WHEN can I schedule games.  IF you have a home field and a team willing to play the game, you can schedule the game whenever you would like.  The Spring Season "officially" starts March 14th, BUT teams need a place to play their game.  Fields open on different dates in each community.  For example, Darree Fields in Dublin officially opens March 28th.  Reach out to your field coordinator for the availability of dates for your home games.  

Are there other field limitations?  In Dublin, the Boys Nike Challenge Cup is April 25th/April 26th throughout the Central Ohio area.  But, no Dublin teams can play home games at Darree that weekend.  9v9 and 7v7 teams can play at Olde Sawmill, but there is limited space at that park.  We strongly suggest you avoid that weekend across town as the tournament absorbs nearly all available referees that weekend.  The weekend before is the Girls Nike Challenge Up.  The tournament does NOT use Darree, however referees are still at a premium. Please schedule "stacked" games in order to attract referees to our games.  

Other Tournament Notes:  The Junior Cup is being held the second weekend in May.  Only 9v9 and 7v7, but it is a local event.  It is somewhat smaller than the Nike and referees can usually be found that weekend.

What do I do if a team has no contact information in the system?  send an email to ohiochampionsleague@gmail.com and we will attempt to address the issue.

What do I do I if want someone else to have access (team admin., etc)?  Complete this form:

https://freeonlinesurveys.com/s/h5E2nrI4#/0

How do I add a game?  Until the schedules are "locked down" (sometime in early/mid February), teams add/modify their own games.  In order to add a game, you must be signed in (if not familiar, we will cover this in the meeting on Sunday evening).  If you are not familar with the process, build your schedule in a spreadsheet or on paper for now.  We will be covering that in the New Coaches Meeting Sunday, January 26th at 7:00PM (Conference Call).

What do I do if coaches/admins do not get back to me?  Teams have seven days to to respond to e-mails/texts.  If they do not respond within seven days, please forward the original e-mail to ohiochampionsleague@gmail.com and we will get involved.

What if I have other questions?  Send them to ohiochampionsleague@gmail.com.

Much more soon.

Ken and Team

 
 
COPL/OCL Spring 2020 Updated List AND Scheduling OPEN
by Ken McMahon posted 1/19/2020

Coaches and Admins,

Here is the latest listing (a couple teams have moved including CE Crushers BU10 to 9v9, WU Navy II GU10).  A few team names have changed (Barca Academy).  The scheduling system is NOW OPEN!  We are missing contact information for a number of team including:

CE Crushers BU10
Glory BU09  
OP Legend BU09  
OP Akers GU11  
OP Vapor BU09
SP Academy BU17
SP Academy GU13
SP Academy GU16
Sporting Columbus III BU08
Sporting Columbus Bexley II BU09
Worthington United White BU09  
Worthington United White BU11
Worthington United Navy GU11

Please have them send an email to ohiochampionsleague@gmail.com with contact information.  

Here is the latest divisional listing:

COPL/OCL Team Name Spring 2020 Team Name Gender/Age/Format Current Final Division
Barca Academy CLB Messi BU08 Barca Academy CLB Messi BU08 Boys U-08 7v7 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Club Ohio Frankfurt BU08 Club Ohio Frankfurt BU08 Boys U-08 7v7 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Columbus East FC BU08 Columbus East FC BU08 Boys U-08 7v7 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
OP Legend BU08 OP Legend BU08 Boys U-08 7v7 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
OP Swoosh BU08 OP Swoosh BU08 Boys U-08 7v7 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
OP Venom BU08 OP Venom BU08 Boys U-08 7v7 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Sporting Columbus I BU08 Sporting Columbus I BU08 Boys U-08 7v7 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Barcelona United Blue BU08 Barcelona United Blue BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
Club Ohio San Lorenzo BU08 Club Ohio San Lorenzo BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
Elite FC Academy Liverpool BU08 Elite FC Academy Liverpool BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
GCKA Blue BU08 GCKA Blue BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
Olentangy United FC Orange BU08 Olentangy United FC Orange BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
Olimpia USA BU08 Olimpia USA BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
OP Vapor BU08 OP Vapor BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
Pride SC Copa BU08 Pride SC Copa BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
Sporting Columbus II BU08 Sporting Columbus II BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
Barcelona United White 2012 BU08 Barcelona United White BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Classics Eagles Ghost Peppers BU Classics Eagles Green Ghost Peppers BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Dublin United Irish BU08 Dublin United Irish BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Elite FC Academy Arsenal BU08 Elite FC Academy Arsenal BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Elite FC Academy Tottenham BU08 Elite FC Academy Tottenham BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
SP Academy Blue 1 BU08 SP Academy Blue 1 BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Worthington United Premier BU08 Worthington United Premier BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Classics Eagles Wildcats BU08 Classics Eagles Wildcats BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- White North (8th Division)
Delaware Knights BU08 Delaware Knights BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- White North (8th Division)
Dublin United Blaze BU08 Dublin United Blaze BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- White North (8th Division)
Dublin United Celts BU08 Dublin United Celts BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- White North (8th Division)
OP Tiempo BU08 OP Tiempo BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- White North (8th Division)
Barcelona United Red BU08 Barcelona United Red BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- White South (8th Division)
Club Ohio Chelsea BU08 Club Ohio Chelsea BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- White South (8th Division)
Locomotive SC Blue BU08 Locomotive SC Blue BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- White South (8th Division)
Pride SC Samba BU08 Pride SC Samba BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- White South (8th Division)
Sporting Columbus III BU08 Sporting Columbus III BU08 Boys U-08 7v7 OCL -- White South (8th Division)
Barca Academy CLB Messi BU09 Barca Academy CLB Messi BU09 Boys U-09 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Club Ohio Tottenham BU09 Club Ohio Tottenham BU09 Boys U-09 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Club Oranje Raptors BU09 Club Oranje Raptors BU09 Boys U-09 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Columbus United Lions BU09 Columbus United Lions BU09 Boys U-09 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Elite FC Blue 1 BU09 Elite FC Blue 1 BU09 Boys U-09 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
OP Venom BU09 OP Venom BU09 Boys U-09 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Pride SC Copa BU09 Pride SC Copa BU09 Boys U-09 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Club Ohio Wolfsburg BU09 Club Ohio Wolfsburg BU09 Boys U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Columbus United Foxes BU09 Columbus United Foxes BU09 Boys U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Delaware Knights BU09 Delaware Knights BU09 Boys U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
OP Legend BU09 OP Legend BU09 Boys U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Sporting Columbus Bexley I BU09 Sporting Columbus Bexley I BU09 Boys U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Sporting Columbus I BU09 Sporting Columbus I BU09 Boys U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Worthington United Navy I BU09 Worthington United Navy I BU09 Boys U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Worthington United Navy II BU09 Worthington United Navy II BU09 Boys U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Barca Academy CLB Suarez BU09 Barca Academy CLB Suarez BU09 Boys U-09 OCL -- Blue (6th Division)
Classics Eagles Rangers BU09 Classics Eagles Rangers BU09 Boys U-09 OCL -- Blue (6th Division)
Dublin United Celtics BU09 Dublin United Celtics BU09 Boys U-09 OCL -- Blue (6th Division)
Galacticos FC BU09 Galacticos FC BU09 Boys U-09 OCL -- Blue (6th Division)
Locomotive SC Blue BU09 Locomotive SC Blue BU09 Boys U-09 OCL -- Blue (6th Division)
OP Swoosh BU09 OP Swoosh BU09 Boys U-09 OCL -- Blue (6th Division)
Club Oranje Raptors Pelok BU09 Club Oranje Raptors Pelok BU09 Boys U-09 OCL -- Red (7th Division)
Elite FC Blue 2 BU09 Elite FC Blue 2 BU09 Boys U-09 OCL -- Red (7th Division)
Moon Knights FC BU09 Moon Knights FC BU09 Boys U-09 OCL -- Red (7th Division)
Pride SC Samba BU09 Pride SC Samba BU09 Boys U-09 OCL -- Red (7th Division)
Sporting Columbus II BU09 Sporting Columbus II BU09 Boys U-09 OCL -- Red (7th Division)
Worthington United White BU09 Worthington United White BU09 Boys U-09 OCL -- Red (7th Division)
Blast FC BU09 Blast FC BU09 Boys U-09 OCL -- Stripes (10th Division)
Dublin United Dynamos BU09 Dublin United Dynamos BU09 Boys U-09 OCL -- Stripes (10th Division)
Glory SC 2011 BU09 Glory SC 2011 BU09 Boys U-09 OCL -- Stripes (10th Division)
OP Vapor BU09 OP Vapor BU09 Boys U-09 OCL -- Stripes (10th Division)
Sporting Columbus Bexley II BU09 Sporting Columbus Bexley II BU09 Boys U-09 OCL -- Stripes (10th Division)
Classics Eagles Genoa SC BU09 Classics Eagles Genoa SC BU09 Boys U-09 OCL -- White (8th Division)
Classics Eagles Hot Sauce BU09 Classics Eagles Hot Sauce BU09 Boys U-09 OCL -- White (8th Division)
Classics Eagles Rogue BU09 Classics Eagles Rogue BU09 Boys U-09 OCL -- White (8th Division)
Club Ohio Revolution Green BU09 Club Ohio Revolution Green BU09 Boys U-09 OCL -- White (8th Division)
Elite FC White BU09 Elite FC White BU09 Boys U-09 OCL -- White (8th Division)
GCKA Blue BU09 GCKA Blue BU09 Boys U-09 OCL -- White (8th Division)
Ohio Youth Acad. Cardinals BU09 Ohio Youth Academy Cardinals BU09 Boys U-09 OCL -- White (8th Division)
USA Elite Red BU09 USA Elite Red BU09 Boys U-09 OCL -- White (8th Division)
Club Ohio PSG BU10 Club Ohio PSG BU10 Boys U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Columbus East FC BU09 Columbus East FC BU09 Boys U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Columbus United Foxes BU10 Columbus United Foxes BU10 Boys U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Elite FC Blue 1 BU10 Elite FC Blue 1 BU10 Boys U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
OP Swoosh BU10 OP Swoosh BU10 Boys U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Pride SC Copa 1 BU10 Pride SC Copa 1 BU10 Boys U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Sporting Columbus II BU10 Sporting Columbus II BU10 Boys U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Sporting Columbus North BU10 Sporting Columbus North BU10 Boys U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Dublin United Crush BU10 Dublin United Crush BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Red (7th Division)
Dublin United Force BU10 Dublin United Force BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Red (7th Division)
Dublin United Rangers BU10 Dublin United Rangers BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Red (7th Division)
Locomotive SC Blue BU10 Locomotive SC Blue BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Red (7th Division)
Pride SC Copa 2 BU10 Pride SC Copa 2 BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Red (7th Division)
Sporting Columbus III BU10 Sporting Columbus III BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Red (7th Division)
Worthington United Navy II BU10 Worthington United Navy II BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Red (7th Division)
Barca Academy CLB Griezmann BU10 Barca Academy CLB Griezmann BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Classics Eagles Aces BU10 Classics Eagles Aces BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Classics Eagles Lightning BU10 Classics Eagles Lightning BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Club Oranje Raptors Gaupp BU10 Club Oranje Raptors Gaupp BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Dublin United Warriors BU10 Dublin United Warriors BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Elite FC White BU10 Elite FC White BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
OP Venom BU10 OP Venom BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Worthington Kool-Aid United BU10 Worthington Kool-Aid United BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Worthington United Wizards BU10 Worthington United Wizards BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Classics Eagles Rampage BU10 Classics Eagles Rampage BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- White (8th Division)
Club Oranje Raptors Giles BU10 Club Oranje Raptors Giles BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- White (8th Division)
Columbus East FC BU10 Columbus East FC BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- White (8th Division)
Dublin United Thunder BU10 Dublin United Thunder BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- White (8th Division)
OP Vapor BU10 OP Vapor BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- White (8th Division)
Sporting Columbus Bexley BU10 Sporting Columbus Bexley BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- White (8th Division)
Worthington United White BU10 Worthington United White BU10 Boys U-10 7v7 OCL -- White (8th Division)
Barca Academy CLB Messi BU10 Barca Academy CLB Messi BU10 Boys U-10 9v9 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Blast FC BU10 Blast FC BU10 Boys U-10 9v9 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Classics Eagles Crushers BU10 Classics Eagles Crushers BU10 Boys U-10 9v9 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Club Ohio AS Roma BU10 Club Ohio AS Roma BU10 Boys U-10 9v9 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Columbus United Lions BU10 Columbus United Lions BU10 Boys U-10 9v9 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Sporting Columbus I BU10 Sporting Columbus I BU10 Boys U-10 9v9 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Worthington United Navy I BU10 Worthington United Navy I BU10 Boys U-10 9v9 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Barca Academy CLB Suarez BU10 Barca Academy CLB Suarez BU10 Boys U-10 9v9 OCL -- Red (7th Division)
Club Ohio Corinthians BU10 Club Ohio Corinthians BU10 Boys U-10 9v9 OCL -- Red (7th Division)
Club Ohio Revolution Green BU10 Club Ohio Revolution Green BU10 Boys U-10 9v9 OCL -- Red (7th Division)
Elite FC Blue 2 BU10 Elite FC Blue 2 BU10 Boys U-10 9v9 OCL -- Red (7th Division)
GCKA Blue BU10 GCKA Blue BU10 Boys U-10 9v9 OCL -- Red (7th Division)
Locomotive SC White BU10 Locomotive SC White BU10 Boys U-10 9v9 OCL -- Red (7th Division)
Barca Academy CLB Messi BU11 Barca Academy CLB Messi BU11 Boys U-11 COPL -- Premier 1 East (3rd Division)
Club Ohio Aris BU10 Club Ohio Aris BU10 Boys U-11 COPL -- Premier 1 East (3rd Division)
Club Ohio Rev. Green 1 BU11 Club Ohio Revolution Green 1 BU11 Boys U-11 COPL -- Premier 1 East (3rd Division)
OP Zidane BU11 OP Zidane BU11 Boys U-11 COPL -- Premier 1 East (3rd Division)
Pride SC Copa BU11 Pride SC Copa BU11 Boys U-11 COPL -- Premier 1 East (3rd Division)
Sporting Columbus III BU11 Sporting Columbus III BU11 Boys U-11 COPL -- Premier 1 East (3rd Division)
Club Ohio Maritimo BU11 Club Ohio Maritimo BU11 Boys U-11 COPL -- Premier 1 West (3rd Division)
Club Ohio RB Leipzig BU10 Club Ohio RB Leipzig BU10 Boys U-11 COPL -- Premier 1 West (3rd Division)
Columbus United Foxes BU11 Columbus United Foxes BU11 Boys U-11 COPL -- Premier 1 West (3rd Division)
Delaware Knights Red BU11 Delaware Knights Red BU11 Boys U-11 COPL -- Premier 1 West (3rd Division)
Elite FC Blue 1 BU11 Elite FC Blue 1 BU11 Boys U-11 COPL -- Premier 1 West (3rd Division)
OP Cruyff BU11 OP Cruyff BU11 Boys U-11 COPL -- Premier 1 West (3rd Division)
Worthington United Navy II BU11 Worthington United Navy II BU11 Boys U-11 COPL -- Premier 1 West (3rd Division)
Barca Academy CLB Suarez BU11 Barca Academy CLB Suarez BU11 Boys U-11 OCL -- Blue (6th Division)
Classics Eagles United BU11 Classics Eagles United BU11 Boys U-11 OCL -- Blue (6th Division)
Club Ohio Pachuca BU11 Club Ohio Pachuca BU11 Boys U-11 OCL -- Blue (6th Division)
OP Beckenbauer BU11 OP Beckenbauer BU11 Boys U-11 OCL -- Blue (6th Division)
Whetstone Pk Rangers Blue BU11 Whetstone Park Rangers Blue BU11 Boys U-11 OCL -- Blue (6th Division)
Whetstone Pk Rangers White BU11 Whetstone Park Rangers White BU11 Boys U-11 OCL -- Blue (6th Division)
Worthington United Vultures BU11 Worthington United Vultures BU11 Boys U-11 OCL -- Blue (6th Division)
Blast FC BU11 Blast FC BU11 Boys U-11 OCL -- Red (7th Division)
Columbus East FC BU11 Columbus East FC BU11 Boys U-11 OCL -- Red (7th Division)
Dublin United Cyclones BU11 Dublin United Cyclones BU11 Boys U-11 OCL -- Red (7th Division)
Locomotive SC BU11 Locomotive SC BU11 Boys U-11 OCL -- Red (7th Division)
Worthington United Phoenix BU11 Worthington United Phoenix BU11 Boys U-11 OCL -- Red (7th Division)
Classics Eagles Bucks BU11 Classics Eagles Bucks BU11 Boys U-11 OCL -- Stars (9th Division)
Classics Eagles Westerville BU11 Classics Eagles Westerville BU11 Boys U-11 OCL -- Stars (9th Division)
Dublin Utd. Shamrock Rovers BU11 Dublin United Shamrock Rovers BU11 Boys U-11 OCL -- Stars (9th Division)
Elite FC Blue 2 BU11 Elite FC Blue 2 BU11 Boys U-11 OCL -- Stars (9th Division)
GCKA Blue BU11 GCKA Blue BU11 Boys U-11 OCL -- Stars (9th Division)
Grandview FC BU11 Grandview FC BU11 Boys U-11 OCL -- Stars (9th Division)
Pride SC Samba BU11 Pride SC Samba BU11 Boys U-11 OCL -- Stars (9th Division)
Westerville Titans Blue BU1 Westerville Titans Blue BU11  Boys U-11 OCL -- Stars (9th Division)
Club Ohio Rev. Green 2 BU11 Club Ohio Revolution Green 2 BU11 Boys U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
Dublin United Rovers BU11 Dublin United Rovers BU11 Boys U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
Glory SC 2009 BU11 Glory SC BU11 Boys U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
Locker Elite BU11 Locker Elite BU11 Boys U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
Moon Knights FC BU11 Moon Knights FC BU11 Boys U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
Ohio Youth Academy Falcons BU11 Ohio Youth Academy Falcons BU11 Boys U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
Tigers FC BU11 Tigers FC BU11 Boys U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
Worthington United Vipers BU11 Worthington United Vipers BU11 Boys U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
Classics Eagles FC Ninjas BU11 Classics Eagles FC Ninjas BU11 Boys U-11 OCL -- White (8th Division)
Club Oranje Raptors BU11 Club Oranje Raptors BU11 Boys U-11 OCL -- White (8th Division)
Delaware Knights Black BU11 Delaware Knights Black BU11 Boys U-11 OCL -- White (8th Division)
OP Maradona BU11 OP Maradona BU11 Boys U-11 OCL -- White (8th Division)
Worthington United White BU11 Worthington United White BU11 Boys U-11 OCL -- White (8th Division)
Columbus East FC BU12 Columbus East FC BU12 Boys U-12 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Elite FC Blue 1 BU12 Elite FC Blue 1 BU12 Boys U-12 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Galacticos FC BU12 Galacticos FC BU12 Boys U-12 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
OP Cruyff BU12 OP Cruyff BU12 Boys U-12 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
OP Zidane BU12 OP Zidane BU12 Boys U-12 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Barca Academy CLB Griezmann BU12 Barca Academy CLB Griezmann BU12 Boys U-12 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Capital City FC BU12 Capital City FC BU12 Boys U-12 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Columbus United Foxes BU12 Columbus United Foxes BU12 Boys U-12 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
GCKA Blue BU12 GCKA Blue BU12 Boys U-12 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
OP Maradona BU12 OP Maradona BU12 Boys U-12 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Sporting Columbus III BU12 Sporting Columbus III BU12 Boys U-12 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Worthington United Blue BU12 Worthington United Blue BU12 Boys U-12 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Worthington United Navy I BU11 Worthington United Navy I BU11 Boys U-12 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Worthington United Navy I BU12 Worthington United Navy I BU12 Boys U-12 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Barca Academy CLB Pique BU12 Barca Academy CLB Pique BU12 Boys U-12 OCL -- Blue (6th Division)
Elite FC Blue 2 BU12 Elite FC Blue 2 BU12 Boys U-12 OCL -- Blue (6th Division)
Locomotive SC Blue BU12 Locomotive SC Blue BU12 Boys U-12 OCL -- Blue (6th Division)
Ohio Youth Academy Thunder BU12 Ohio Youth Academy Thunder BU12 Boys U-12 OCL -- Blue (6th Division)
Worthington United Navy II BU12 Worthington United Navy II BU12 Boys U-12 OCL -- Blue (6th Division)
Alder FC Red BU12 Alder FC Red BU12 Boys U-12 OCL -- Red (7th Division)
Dublin United Galaxy BU12 Dublin United Galaxy BU12 Boys U-12 OCL -- Red (7th Division)
GCKA Red BU12 GCKA Red BU12 Boys U-12 OCL -- Red (7th Division)
OP Beckenbauer BU12 OP Beckenbauer BU12 Boys U-12 OCL -- Red (7th Division)
Worthington United White BU12 Worthington United White BU12 Boys U-12 OCL -- Red (7th Division)
Alder FC Black BU12 Alder FC Black BU12 Boys U-12 OCL -- Stripes (10th Division)
Dublin United Shamrocks BU12 Dublin United Shamrocks BU12 Boys U-12 OCL -- Stripes (10th Division)
Elite FC White BU12 Elite FC White BU12 Boys U-12 OCL -- Stripes (10th Division)
Glory SC 2008 BU12 Glory SC BU12 Boys U-12 OCL -- Stripes (10th Division)
Locomotive SC White BU12 Locomotive SC White BU12 Boys U-12 OCL -- Stripes (10th Division)
Barca Academy CLB Messi BU12 Barca Academy CLB Messi BU12 Boys U-13 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Columbus DPP BU13 Columbus DPP BU13 Boys U-13 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Elite FC Blue 1 BU13 Elite FC Blue 1 BU13 Boys U-13 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Olentangy United FC Orange BU13 Olentangy United FC Orange BU13 Boys U-13 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
OP Pele BU12 OP Pele BU12 Boys U-13 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Barca Academy CLB Suarez BU12 Barca Academy CLB Suarez BU12 Boys U-13 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Blast FC BU12 Blast FC BU12 Boys U-13 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
FC Columbus Arsenal BU13 FC Columbus Arsenal BU13 Boys U-13 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
FC42 Royal North BU13 FC42 Royal North BU13 Boys U-13 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
FC42 Royal West BU13 FC42 Royal West BU13 Boys U-13 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
OP COPL BU13 OP COPL BU13 Boys U-13 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Sporting Columbus II BU13 Sporting Columbus II BU13 Boys U-13 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Westerville United FC Red BU13 Westerville United FC Red BU13 Boys U-13 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Worthington United Navy II BU13 Worthington United Navy II BU13 Boys U-13 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Barca Academy CLB Griezmann BU13 Barca Academy CLB Griezmann BU13 Boys U-13 OCL -- Blue (6th Division)
Classics Eagles Strikers BU13 Classics Eagles Strikers BU13 Boys U-13 OCL -- Blue (6th Division)
Dublin United Bohemians BU13 Dublin United Bohemians BU13 Boys U-13 OCL -- Blue (6th Division)
Dublin United Dynamos BU13 Dublin United Dynamos BU13 Boys U-13 OCL -- Blue (6th Division)
Dublin United Green Dragons BU13 Dublin United Green Dragons BU13 Boys U-13 OCL -- Blue (6th Division)
Elite FC Blue 2 BU13 Elite FC Blue 2 BU13 Boys U-13 OCL -- Blue (6th Division)
Moon Knights FC BU13 Moon Knights FC BU13 Boys U-13 OCL -- Blue (6th Division)
Dublin Utd. Celtic Warriors BU13 Dublin United Celtic Warriors BU13 Boys U-13 OCL -- Stripes (10th Division)
Ohio Youth Academy Heegan BU13 Ohio Youth Academy Heegan BU13 Boys U-13 OCL -- Stripes (10th Division)
Westerville United FC Black BU13 Westerville United FC Black BU13 Boys U-13 OCL -- Stripes (10th Division)
Worthington United Wave Red BU13 Worthington United Wave Red BU13 Boys U-13 OCL -- Stripes (10th Division)
Worthington United Wild BU13 Worthington United Wild BU13 Boys U-13 OCL -- Stripes (10th Division)
Columbus DPP BU14 Columbus DPP BU14 Boys U-14 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Columbus United Foxes BU14 Columbus United Foxes BU14 Boys U-14 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Elite FC BU14 Elite FC BU14 Boys U-14 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Galacticos FC BU14 Galacticos FC BU14 Boys U-14 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Barca Academy CLB Griezmann BU14 Barca Academy CLB Griezmann BU14 Boys U-14 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Blast FC White BU14 Blast FC White BU14 Boys U-14 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Classics Eagles Hot Sauce BU14 Classics Eagles Hot Sauce BU14 Boys U-14 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
FC42 Royal BU14 FC42 Royal BU14 Boys U-14 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Westerville United FC BU14 Westerville United FC BU14 Boys U-14 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Worthington United Navy II BU14 Worthington United Navy II BU14 Boys U-14 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Barca Academy CLB Pique BU14 Barca Academy CLB Pique BU14 Boys U-14 OCL -- Blue (6th Division)
Club Ohio Rev. Gn. 2 BU13 Club Ohio Revolution Green 2 BU13 Boys U-14 OCL -- Blue (6th Division)
Dublin United Damage BU14 Dublin United Damage BU14 Boys U-14 OCL -- Blue (6th Division)
Dublin United Red Dragons BU14 Dublin United Red Dragons BU14 Boys U-14 OCL -- Blue (6th Division)
Locomotive SC Blue BU14 Locomotive SC Blue BU14 Boys U-14 OCL -- Blue (6th Division)
OP COPL BU14 OP COPL BU14 Boys U-14 OCL -- Blue (6th Division)
Worthington United Wolves BU14 Worthington United Wolves BU14 Boys U-14 OCL -- Blue (6th Division)
Dublin United Irish Thunder BU15 Dublin United Irish Thunder BU15 Boys U-15 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
FC42 Royal BU15 FC42 Royal BU15 Boys U-15 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
FREEDOM FSA BU15 FREEDOM FSA BU15 Boys U-15 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
LC ALLIANCE 2005 BU15 LC ALLIANCE BU15 Boys U-15 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Olentangy United FC Orange BU15 Olentangy United FC Orange BU15 Boys U-15 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Olentangy United FC White BU15 Olentangy United FC White BU15 Boys U-15 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
SP Academy Blue 2 BU15 SP Academy Blue 2 BU15 Boys U-15 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Tigers FC BU15 Tigers FC BU15 Boys U-15 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Westerville United FC BU15 Westerville United FC BU15 Boys U-15 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
SP Academy Blue BU17 SP Academy Blue BU17 Boys U-17 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Club Ohio Monaco GU08 Club Ohio Monaco GU08 Girls U-08 7v7 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
OP Legend GU08 OP Legend GU08 Girls U-08 7v7 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
OP Swoosh GU08 OP Swoosh GU08 Girls U-08 7v7 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
OP Venom GU08 OP Venom GU08 Girls U-08 7v7 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Sporting Columbus I GU08 Sporting Columbus I GU08 Girls U-08 7v7 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Barca Academy CLB Martens GU08 Barca Academy CLB Martens GU08 Girls U-08 7v7 OCL -- Red (7th Division)
Classics Eagles Machine GU08 Classics Eagles Machine GU08 Girls U-08 7v7 OCL -- Red (7th Division)
Club Ohio Brann GU08 Club Ohio Brann GU08 Girls U-08 7v7 OCL -- Red (7th Division)
Elite FC Academy GU08 Elite FC Academy GU08 Girls U-08 7v7 OCL -- Red (7th Division)
Olentangy United FC Orange GU08 Olentangy United FC Orange GU08 Girls U-08 7v7 OCL -- Red (7th Division)
OP Laser GU08 OP Laser GU08 Girls U-08 7v7 OCL -- Red (7th Division)
OP Vapor GU08 OP Vapor GU08 Girls U-08 7v7 OCL -- Red (7th Division)
Pride SC Copa GU08 Pride SC Copa GU08 Girls U-08 7v7 OCL -- Red (7th Division)
Sporting Columbus II GU08 Sporting Columbus II GU08 Girls U-08 7v7 OCL -- Red (7th Division)
Barcelona United Blue GU08 Barcelona United Blue GU08 Girls U-08 7v7 OCL -- White (8th Division)
Club Ohio 2013 GU08 Club Ohio GU08 Girls U-08 7v7 OCL -- White (8th Division)
Delaware Lady Knight Acad. GU08 Delaware Lady Knight Academy GU08 Girls U-08 7v7 OCL -- White (8th Division)
Locomotive SC GU08 Locomotive SC GU08 Girls U-08 7v7 OCL -- White (8th Division)
Pride SC Samba GU08 Pride SC Samba GU08 Girls U-08 7v7 OCL -- White (8th Division)
Dublin United Bobcats GU09 Dublin United Bobcats GU09 Girls U-09 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
GCKA Blue GU09 GCKA Blue GU09 Girls U-09 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
OP Venom GU09 OP Venom GU09 Girls U-09 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Pride SC Copa GU09 Pride SC Copa GU09 Girls U-09 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Sporting Columbus I GU09 Sporting Columbus I GU09 Girls U-09 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Barcelona United Elite GU09 Barcelona United Elite GU09 Girls U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Club Ohio Athletico Madrid GU09 Club Ohio Athletico Madrid GU09 Girls U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Columbus United Foxes GU09 Columbus United Foxes GU09 Girls U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Delaware Lady Knights GU09 Delaware Lady Knights GU09 Girls U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
OP Legend GU09 OP Legend GU09 Girls U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
OP Swoosh GU09 OP Swoosh GU09 Girls U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
OP Vapor GU09 OP Vapor GU09 Girls U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Sporting Columbus Bexley GU09 Sporting Columbus Bexley GU09 Girls U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Sporting Columbus II GU09 Sporting Columbus II GU09 Girls U-09 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Barca Academy CLB Martens GU09 Barca Academy CLB Martens GU09 Girls U-09 OCL -- Blue (6th Division)
Club Ohio Boca Jrs GU09 Club Ohio Boca Jrs GU09 Girls U-09 OCL -- Blue (6th Division)
Elite FC Blue GU09 Elite FC Blue GU09 Girls U-09 OCL -- Blue (6th Division)
GCKA Red GU09 GCKA Red GU09 Girls U-09 OCL -- Blue (6th Division)
Locomotive SC GU09 Locomotive SC GU09 Girls U-09 OCL -- Blue (6th Division)
Locomotive SC White GU09 Locomotive SC White GU09 Girls U-09 OCL -- Blue (6th Division)
Worthington United Navy I GU09 Worthington United Navy I GU09 Girls U-09 OCL -- Blue (6th Division)
Barcelona Utd. Premier 2011 GU09 Barcelona United Premier GU09 Girls U-09 OCL -- Blue (6th Division)
Club Ohio Zurich GU10 Club Ohio Zurich GU10 Girls U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Columbus United Foxes GU10 Columbus United Foxes GU10 Girls U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Columbus United Lions GU09 Columbus United Lions GU09 Girls U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Dublin United Force GU10 Dublin United Force GU10 Girls U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
OP Laser GU10 OP Laser GU10 Girls U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
OP Swoosh GU10 OP Swoosh GU10 Girls U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
OP Vapor GU10 OP Vapor GU10 Girls U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Sporting Columbus II GU10 Sporting Columbus II GU10 Girls U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Westerville United FC GU10 Westerville United FC GU10 Girls U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Worthington United Navy I GU10 Worthington United Navy I GU10 Girls U-10 7v7 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Classics Eagles Dash GU10 Classics Eagles Dash GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
Classics Eagles Diamonds GU10 Classics Eagles Diamonds GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
Classics Eagles Red Devils GU10 Classics Eagles Red Devils GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
Delaware Lady Knights GU10 Delaware Lady Knights GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
GCKA Red GU10 GCKA Red GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
OP Tiempo GU10 OP Tiempo GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
Worthington United Navy II GU10 Worthington United Navy II GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
Worthington United White GU10 Worthington United White GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Blue (6th Division)
Barca Academy CLB Hansen GU10 Barca Academy CLB Hansen GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Dublin United Wolfhounds GU10 Dublin United Wolfhounds GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Olimpia USA GU10 Olimpia USA GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
OP Mercurial GU10 OP Mercurial GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Sporting Columbus Bexley GU10 Sporting Columbus Bexley GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
UA Soccer Academy GU10 UA Soccer Academy GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Worthington United Coyotes GU10 Worthington United Coyotes GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Worthington United Eagles GU10 Worthington United Eagles GU10 Girls U-10 7v7 OCL -- Stripes (10th Division)
Columbus United Lions GU10 Columbus United Lions GU10 Girls U-11 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
OP Hamm GU11 OP Hamm GU11 Girls U-11 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
OP Venom GU10 OP Venom GU10 Girls U-11 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Pride SC Copa GU11 Pride SC Copa GU11 Girls U-11 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
SP Academy Blue 1 GU11 SP Academy Blue 1 GU11 Girls U-11 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Barca Academy CLB Martens GU10 Barca Academy CLB Martens GU10 Girls U-11 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Columbus United Foxes GU11 Columbus United Foxes GU11 Girls U-11 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Elite FC Blue GU10 Elite FC Blue GU10 Girls U-11 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Elite FC Blue GU11 Elite FC Blue GU11 Girls U-11 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
GCKA Blue GU10 GCKA Blue GU10 Girls U-11 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
OP Legend GU10 OP Legend GU10 Girls U-11 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
OP Lilly GU11 OP Lilly GU11 Girls U-11 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
OP Scurry GU11 OP Scurry GU11 Girls U-11 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Sporting Columbus GU10 Sporting Columbus GU10 Girls U-11 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Barca Academy CLB Martens GU11 Barca Academy CLB Martens GU11 Girls U-11 COPL -- Premier 2 (4th Division)
Dublin United Inferno GU11 Dublin United Inferno GU11 Girls U-11 COPL -- Premier 2 (4th Division)
Elite FC White GU11 Elite FC White GU11 Girls U-11 COPL -- Premier 2 (4th Division)
GCKA Blue GU11 GCKA Blue GU11 Girls U-11 COPL -- Premier 2 (4th Division)
SP Academy Blue 2 GU11 SP Academy Blue 2 GU11 Girls U-11 COPL -- Premier 2 (4th Division)
Sporting Columbus GU11 Sporting Columbus GU11 Girls U-11 COPL -- Premier 2 (4th Division)
Westerville United FC GU11 Westerville United FC GU11 Girls U-11 COPL -- Premier 2 (4th Division)
Worthington United Navy I GU11 Worthington United Navy I GU11 Girls U-11 COPL -- Premier 2 (4th Division)
Classics Eagles Hot Sauce GU11 Classics Eagles Hot Sauce GU11 Girls U-11 OCL -- Blue (6th Division)
Club Ohio Hertha GU11 Club Ohio Hertha GU11 Girls U-11 OCL -- Blue (6th Division)
Elite FC White GU10 Elite FC White GU10 Girls U-11 OCL -- Blue (6th Division)
Locomotive SC Blue GU11 Locomotive SC Blue GU11 Girls U-11 OCL -- Blue (6th Division)
Pride SC Copa GU10 Pride SC Copa GU10 Girls U-11 OCL -- Blue (6th Division)
Worthington United Navy II GU11 Worthington United Navy II GU11 Girls U-11 OCL -- Blue (6th Division)
Columbus East GU11 Columbus East GU11 Girls U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
Dublin United Wolfhounds GU11 Dublin United Wolfhounds GU11 Girls U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
Locomotive SC Blue GU10 Locomotive SC Blue GU10 Girls U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
Olentangy United FC White GU11 Olentangy United FC White GU11 Girls U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
Pride SC Samba GU11 Pride SC Samba GU11 Girls U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
SP Academy Yellow 1 GU11 SP Academy Yellow 1 GU11 Girls U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
UA Soccer Academy 2 GU11 UA Soccer Academy 2 GU11 Girls U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
UA Soccer Academy I GU11 UA Soccer Academy I GU11 Girls U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
Worthington United Stars GU11 Worthington United Stars GU11 Girls U-11 OCL -- Stripes (10th Division)
Columbus United Foxes GU12 Columbus United Foxes GU12 Girls U-12 9v9 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
OP Hamm GU12 OP Hamm GU12 Girls U-12 9v9 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Westerville Storm GU12 Westerville Storm GU12 Girls U-12 9v9 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Worthington United Navy I GU12 Worthington United Navy I GU12 Girls U-12 9v9 COPL -- Elite 1 (Top Division Teams) 1st
Barca Academy CLB Hansen GU12 Barca Academy CLB Hansen GU12 Girls U-12 9v9 COPL -- Elite 2 (2nd Division)
Club Ohio Brighton GU12 Club Ohio Brighton GU12 Girls U-12 9v9 COPL -- Elite 2 (2nd Division)
Columbus United Lions GU11 Columbus United Lions GU11 Girls U-12 9v9 COPL -- Elite 2 (2nd Division)
Dublin United Dynamite GU12 Dublin United Dynamite GU12 Girls U-12 9v9 COPL -- Elite 2 (2nd Division)
GCKA Blue GU12 GCKA Blue GU12 Girls U-12 9v9 COPL -- Elite 2 (2nd Division)
Locomotive SC Blue GU12 Locomotive SC Blue GU12 Girls U-12 9v9 COPL -- Elite 2 (2nd Division)
OP Akers GU11 OP Akers GU11 Girls U-12 9v9 COPL -- Elite 2 (2nd Division)
Sporting Columbus GU12 Sporting Columbus GU12 Girls U-12 9v9 COPL -- Elite 2 (2nd Division)
Worthington United Navy II GU12 Worthington United Navy II GU12 Girls U-12 9v9 COPL -- Elite 2 (2nd Division)
Classics Eagles Panthers GU12 Classics Eagles Panthers GU12 Girls U-12 9v9 OCL -- Stripes (10th Division)
Dublin United Emerald Tide GU12 Dublin United Emerald Tide GU12 Girls U-12 9v9 OCL -- Stripes (10th Division)
GCKA Red GU12 GCKA Red GU12 Girls U-12 9v9 OCL -- Stripes (10th Division)
OP Agnew GU12 OP Agnew GU12 Girls U-12 9v9 OCL -- Stripes (10th Division)
Worth. Lightning Strikers GU12 Worth. Lightning Strikers GU12 Girls U-12 9v9 OCL -- Stripes (10th Division)
Worth. United Lightning GU12 Worth. United Lightning GU12 Girls U-12 9v9 OCL -- Stripes (10th Division)
Worthington United Panthers GU12 Worthington United Panthers GU12 Girls U-12 9v9 OCL -- Stripes (10th Division)
FC614 Navy 2008.09 GU12 FC614 Navy GU12 Girls U-12 9v9 OCL -- Stripes (10th Division)
Barca Academy CLB Hansen GU13 Barca Academy CLB Hansen GU13 Girls U-13 COPL -- Premier 2 (4th Division)
Elite FC Blue GU12 Elite FC Blue GU12 Girls U-13 COPL -- Premier 2 (4th Division)
SP Academy Blue 1 GU13 SP Academy Blue 1 GU13 Girls U-13 COPL -- Premier 2 (4th Division)
Sporting Columbus II GU13 Sporting Columbus II GU13 Girls U-13 COPL -- Premier 2 (4th Division)
Worthington United Navy I GU13 Worthington United Navy I GU13 Girls U-13 COPL -- Premier 2 (4th Division)
Dublin United Fury GU13 Dublin United Fury GU13 Girls U-13 OCL -- Blue (6th Division)
Olentangy United FC Orange GU12 Olentangy United FC Orange GU12 Girls U-13 OCL -- Blue (6th Division)
UA Soccer Academy GU13 UA Soccer Academy GU13 Girls U-13 OCL -- Blue (6th Division)
Westerville United FC GU12 Westerville United FC GU12 Girls U-13 OCL -- Blue (6th Division)
Club Oranje Raptors GU13 Club Oranje Raptors GU13 Girls U-13 OCL -- Blue (6th Division)
Elite FC White GU13 Elite FC White GU13 Girls U-13 OCL -- Blue (6th Division)
Classics Eagles Bandits GU14 Classics Eagles Bandits GU14 Girls U-14 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Elite FC White GU14 Elite FC White GU14 Girls U-14 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
FC42 ROYAL NORTH 2006.07 GU14 FC42 ROYAL NORTH GU14 Girls U-14 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Locomotive SC Blue GU14 Locomotive SC Blue GU14 Girls U-14 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Westerville United FC GU13 Westerville United FC GU13 Girls U-14 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Worthington United Navy II GU14 Worthington United Navy II GU14 Girls U-14 COPL -- Premier 1 (3rd Division)
Classics Eagles Force GU14 Classics Eagles Force GU14 Girls U-14 COPL -- Premier 3 (5th Division)
Club Ohio Revolution Green GU14 Club Ohio Revolution Green GU14 Girls U-14 COPL -- Premier 3 (5th Division)
Dublin United Celtic Force GU14 Dublin United Celtic Force GU14 Girls U-14 COPL -- Premier 3 (5th Division)
Locomotive SC White GU14 Locomotive SC White GU14 Girls U-14 COPL -- Premier 3 (5th Division)
Dublin United Shamrocks GU15 Dublin United Shamrocks GU15 Girls U-15  COPL -- Premier 1 (3rd Division)
SP Academy Blue GU16 SP Academy Blue GU16 Girls U-16 COPL -- Premier 1 (3rd Division)

Ken and Team

 
 
List Posted in Coach News/Hey Coach
by Ken McMahon posted 1/18/2020

All,

I have posted a document (Scroll ALL THE WAY TO THE BOTTOM OF THESE NEWS ITEMS!!) in Coach News with all contacts.   Much more this evening when I get home.

Ken

 
 
Sample Letter to Send Coaches
by Ken McMahon posted 1/17/2020

Coaches and Admins,

Here is an example e-mail that can be sent to teams that you wish to play:

NOTE:  Please contact your Club Director/Field Coordinator regarding the process for scheduling home games including when your fields are expected to be lined.  Darree Fields in Dublin will not be available until March 28th.  In addition, Darree Fields will not be available April 24-26 due to the Nike Challenge Cup.  Each community has its own set of limitations.  Make sure you don't try to schedule a game when no fields are available.  
 

Dear Coaches,
I am Ken McMahon and I am coaching the Cleveland United SC White BU09 team. 

We are playing in the Boys U-09 Blue Division.  

Last Fall, my team was 5-5-2 including the OCL Tournament in the Blue Division.  I intend to schedule all teams in the Blue Division as required by the league (as long as you respond back per league guidelines).  

I am also willing to play a couple games with the following:
COPL Premier Division BU09
OCL Red/White Division BU09
OCL White/Stripes Division BU10
COPL and OCL Blue Division BU08 teams.

I am hoping to schedule 8-10 games for my team.

Preferred Play Days:  Wednesdays and Saturdays

Seconday Play Days:  Sundays and Thursdays

Days my team is unavailable:  We cannot play on Mondays due to Club Skills Clinics nor can we play on Wednesdays due to player availability.

My dates for potential home games are:  Any dates between March 28th and May 14th.  Our fields will not be available from April 24th-April 26th due to a tournament

Additionally, my team will be on Spring Break from March 20th – March 29th.

Please provide a list of potential dates/times that would work for your team.  I am open to playing your team home/home, if that fits into our schedules.

Best way to reach me:  REPLY to this e-mail  
2nd best option:  Text 614-515-9300 (Include your team name and potential dates
3rd option:  You can call me between 7:00PM and 10:00PM in the evening or 9:00AM – 10:00PM on weekends

Thank you,
Ken McMahon
Cleveland United SC White BU09 team
Head Coach

Ken and Team

 
 

Documents


Microsoft Excel file Contact List for Teams-  Latest List of Contacts as of 01-21-20 at 8:30AM

Microsoft Excel file COPL/OCL Fall 2019 League Tournament TENTATIVE Schedule UPDATED -  Updated and Close to Final....

Microsoft Excel file COPL/OCL Spring 2019 Final Team Listing-  We are still adding teams, but consider these divisions to be final.

Microsoft Excel file COPL/OCL Spring 2019 Updated Team Listing as of 1-25-19-  A Couple of Division Changes and a New Team.

Adobe PDF file Futsal Fest Event *-  Flyer for Futsal Fest Event

Adobe PDF file TeamAdminAndCoachContactLookUpInstructions *-  This document contains a screen shot step-by-step process to locate opposing team and referee contact information for a particular game.

*Note some or all of the preceding documents can be downloaded and displayed and/or printed in Adobe's Acrobat format.  If you do not have Adobe's free Acrobat Reader software, download it now.